Vaikų burnos higiena

Vaikų burnos higieną ir dantų silantavimas.
Burnos higienistai dengia vaikams dantų vageles silantais, formuoja vaikams asmens burnos higienos įpročius. Yra duomenų, kad pradėjus taikyti ėduonies profilaktikos priemones nuo vaikystės, ėduonies paplitimas ryškiai sumažėja ir tarp suaugusiųjų.

Burnos sveikata turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, kai pradeda dygti pieniniai dantys. Sugedę pieniniai dantys yra potencialus infekcijos židinys vaiko organizme, o per anksti jų netakus gali atsirasti nuolatinių dantų sąkandžio problemų.

Jau pačius pirmuosius dantukus reikia valyti drėgna marle ar švariu audeklu po pusryčių, o ypač vakare, prieš miegą. Be to, išdygus dantukams reiktų atpratinti vaiką nuo naktinių maitinimų mamos pienu, mišiniu, ypač kenkia saldūs gėrimai, arbatėlės. Prieš miegą galima pasiūlyti buteliuką su vandeniu ar čiulptuką. Patartina riboti cukraus kiekį vaiko racione. Dantims kenkia ne tiek didelis saldaus maisto kiekis, kiek dažnas užkandžiavimas. Todėl geriau suvalgyti kelis saldainius iš karto ir išsivalyti dantis, nei tuos pačius saldainius valgyti po vieną dienos bėgyje.

Antrais gyvenimo metais galima pradėti naudoti vaikišką dantų pastą, kurios reikia dėti labai nedaug – maždaug tiek, kokio dydžio yra vaiko mažo pirštuko nagas. Remiantis naujausiais tyrimais laikoma, kad toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas net vaikučiui nurijus. Beje, iki 6-8 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Kol mažylis neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Be abejo, mažas vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai.

Apie 6-tus gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Svarbu „nepražiopsoti” pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ir juos valyti nuo pat prasikalimo. Pilnai išdygus rekomenduojama padengti šiuos dantis slantais.

SVARBU ŽINOTI. Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Verta žinoti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Procedūra visiškai neskausminga. Įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.

Pirmas vizitas pas odontologą/burnos higienistą – turėtų būti profilaktinis, kai vaikui išdygsta pirmasis dantis. Gydytojas/burnos higienistas patars tėvams, kaip vaikui taisyklingai prižiūrėti dantis, kad jie negestų. Pirmas apsilankymas- puiki galimybė vaikui susipažinti su odontologijos kabinetu, jo personalu, kad išvengti dantų gydymo baimės ateityje.